570 okunma

Aydemir, “Var” Sistemini Meclise Taşıdı!

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na “VAR” sistemi ile ilgili soru önergesi verdi.

ABONE OL
Ekim 26, 2022 07:06
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na “VAR” sistemi ile ilgili soru önergesi verdi.

Aydemir, önergede şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Süper Ligi 11. Hafta müsabakalarının oynandığı ligde yine gündem hakem hataları ve “VAR” sistemi. Var Sisteminin yürürlüğe girdiği ilk günden itibaren beraberinde getirdiği tartışmaların dozajı her geçen gün artarak günümüze kadar gelmiştir. Özellikle benzer pozisyonlar ile ilgili farklı kararların verilmesi bir standardın olmadığını göstermektedir. Büyük yatırımlarla liglere başlayan futbol kulüplerinin, bariz hakem hatalarına maruz kalmamaları adına maçın gidişatına ve sonucuna etki edecek hataların ya da gözden kaçan pozisyonların tekrar izlenip en doğru kararın verilmesi için video yardımcı hakem şeklinde futbolun içerisine yerleştirilen Var Sistemi, değişen oyun kuralları ve hakem yorumlarının yoğunluğundan sebeple Süper Ligde sürekli olarak tartışmalara yol açmaktadır. Bu tartışmaların giderilmesi adına yapılan çağrılara kulak tıkayan TFF Yönetimi yaklaşık iki haftadır bir spor kulübünün yöneticileri tarafından hakemler de dahil edilerek hedef haline getirilmişleridir. Kapalı kapılar ardında yapılan görüşmeleri yaptığı bir basın toplantısında dile getiren spor kulübü başkanı, TFF Başkanı tarafından haklı görüldüğünü ifade ederek hakemleri zan altında bırakmıştır. Futbolun Türkiye’de milyonlarca takipçisinin olduğu ve bu takipçiler arasında da milyonlarca fanatik taraftarların olduğu herkesin malumudur. Böyle bir durumda, bir spor yöneticisinin müsabakadan hemen sonra canlı yayında sarf ettiği; “tarafımıza karşı bir savaş başlatılmıştır, bu bir operasyondur, gereken yapılacaktır, taraftarlar ne yapacaklarını bilirler, bu bir kurgu, yapanları biliyoruz, başlarına yıkacağız” gibi tehlikeli ve iddialı sözler görmezden gelinip üstü kapatılacak gibi sözler olmamakla beraber uzun maratonda büyük kaoslara yol açabilecek vahamettedir. Tüm kamuoyunun merak ettiği soruların cevaplanması, kaos ortamına son verecek ve ligin temiz bir şekilde sürdürülebilecek dizayn alabilmesi için gerekli soruşturmaların başlatılması ve söz konusu bu iddiaların yargıya taşınması elzemdir.

Bu bağlamda;

TFF Başkanı iddia edildiği gibi, spor kulübü başkanı ile görüşmüş müdür? Yine iddia edildiği üzere kendisine haklısın demiş midir?

Bir spor kulübü yöneticisinin ifade ettiği savaş başlatıldı cümlesi hangi anlamda kullanılmıştır, savaşı başlatanlar kimlerdir, bu konuda bir soruşturmanız olacak mı?

Var Sisteminin yarattığı soru işaretlerinin giderilmesi için bir çalışmanız olacak mı?

Var Protokolünde yaşanan, tartışmalara konu olan pozisyonlar da neler konuşulduğu kamuoyu ile paylaşılacak mı?

Savaş, operasyon ve kurgu gibi kesin dille ifade edilmiş iddiaları muhatabı ile birlikte soruşturacak mısınız?

Ligin henüz başında yaşanan bu ortamın düzelmesi ve Var Sistemine duyulan güvensizliği ortadan kaldıracak çalışmalarınız olacak mı?”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.