468 okunma

Bakan Kirişçi’den 81 ilin belediye başkanına mektup

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 81 ilin belediye başkanına, su seferberliği ile ilgili mektup gönderdi.

ABONE OL
Kasım 29, 2022 14:36
1

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Mektubunda, suyun en önemli hayat kaynaklarından olduğunu belirten Bakan Kirişçi, su kaynaklarının, iklim değişikliğinden önemli ölçüde etkileneceğini belirterek, belediye başkanlarından önlem almalarını istedi.

Kaynaktan çekilen suyun önemli bir bölümünün son kullanıcıya ulaşıncaya kadar kaybolduğunu ifade eden Kirişçi, “Ülke genelinde ortalama su kayıp oranının yüzde 33,54 olduğu göz önüne alındığında, bakanlığımızca yayımlanan mevzuat çerçevesinde acil önlem alınması, belediyelerimiz tarafından bu oranın süreç içinde yüzde 25 seviyesine düşürülmesi gerektiği ortadadır.

Bunu sağladığımız takdirde 10 milyon nüfuslu bir kentin 1 yıllık su ihtiyacının karşılanabileceği öngörülmektedir.

Belediyelerimizin, şebekelerdeki kayıpların önlenmesi, kaynakların korunması, gelir getirmeyen suyun azaltılması, yağmur suyu hasadıyla arıtılmış atık suların yeniden kullanılması konularında yürütecekleri çalışmalar, yerleşim birimlerimizin su bütçesinin sürdürülebilirliğine büyük katkı sağlayacaktır.

Bu tedbirler sayesinde hem ekolojik sistemin korunması hem de ekonomik kayıpların önlenmesi mümkün hale gelecektir” dedi.

Bakanlıkça 4 Aralık Dünya Su Kayıpları Günü’nde ‘Su Verimliliği Seferberliği’ başlatılması kararı aldıklarını belirten Kirişçi, yürütecekleri çalışmalarla su tüketen her kesimden vatandaşa ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.