984 okunma

Bingöl Balı’nın tanıtımına 3.5 milyon dolar bütçe

BİNTSO Başkanı Kadir Çintay, Bingöl Balı’nın ve inşaat firmalarının yurt dışında tanıtılması ve ihracatın arttırılması için 7 milyon dolarlık proje hazırladıklarını söyledi.

ABONE OL
Kasım 25, 2022 16:26
1

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (BİNTSO) Başkanı Kadir Çintay, Meclis Başkanı Doğan Koç ve oda yönetim kurulu üyeleri, basın mensupları ile bir araya geldi.

Göreve başladığı günden itibaren yaptıkları ve yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Çintay, Bingöl’ün gelişmesi, ihracatın arttırılması için yoğun çaba içerisinde olacaklarını söyledi.

Çintay, şunları söyledi: “Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası 02.10.2022 tarihinde seçim bir süreci geçirmiştir. Bu seçim süreci neticesinde şahsım Bingöl Ticaret ve Sanayi Odasına Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmiştir.

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu başkalığına aday olduğum süreçte ilimize hizmet etmeyi şiar edinen bir ekiple birlikte yola çıktık. Çok güçlü yönetim kurulu ve meclis üyelerine sahibiz. Biz bu ekiple beraber ilimizin ticaretini güçlendirmeye, kalkındırmaya ve yeni bir vizyon kazandırmaya yönelik hedefler belirledik. Bu hedefler perspektifinde seçildiğimiz günden beri yaklaşık 50 günlük süreçte ilimize birçok kazanım sağladık. Bu kazanımların bazıları şunlardır;

-TÜRK STANDARTLARI ENSTİTÜSÜ (TSE) BİNGÖL TEMSİLCİLİĞİ

Üyelerimiz TSE belgesi başvurusu yaptıklarında çevre illerde bulunan temsilciliklerden uzmanların gelip yapacakları incelemeyi beklemeleri gerekmekte olup süreç uzun sürebilmekteydi. Bundan sonraki süreçte üyelerimizin bu başvuru süreçleri daha kısa sürede sonuçlanacaktır.

-KISMİ GÜMRÜK OFİSİ-

Girişimlerimiz neticesinde Bingöl’de kısmi gümrük ofisinin açılmasının sözünü aldık. Kısmi gümrük ofisi hem vatandaşlar için hem de ticari faaliyette bulunan üyelerimiz için önem taşıdığını düşünmekteyim. Ofisin açılması ile birlikte vatandaşlarımız ve üyelerimiz yurt dışına gidiş ve gelişlerde başka illere gitmek zorunda kalmayacak olup Bingöl Hava Limanını kullanabileceklerdir.

-7 MİLYON DOLARLIK TANITIM PROJESİ-

İlin ekonomik olarak kalkınması noktasında üretimin önem taşıdığını ve buna yönelik yatırımların arttırılması gerektiğini düşünmekteyim. Üretim ve yatırımın ilerlemesi, uluslararası rekabetin geliştirilmesi ile mümkündür. Bu çerçevede gerçekleştirdiğimiz girişimler neticesinde ilimizde 2 adet UR-GE projesi desteklenecektir. Bu projelerin her biri 3.500.000 olup toplam 7.000.000 yatırımı ilimize kazandıracağız. Bu projeler, bal ve inşaat malzemeleri üzerine olacaktır. Firmaların uluslararası pazarlarda rekabet gücünü ve ihracatını arttırmak amacıyla sektör ve katılımcı firma analizlerinin yapılarak eksiklerinin belirlendiği ve buna yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin alındığı ve devamında ortak pazarlama çalışmalarının gerçekleştirildiği bu projeler, İlimizin ekonomisine çok ciddi fayda sağlayacaktır.

-ZİRAAT KATILIM BANKASI-

Katılım Finans veya Katılım bankacılığının gerek ülkemizdeki ekonomik yapı içerisinde yer alan payı giderek artması gerekse hassasiyeti bulunan bazı üyelerimiz katılım bankacılığını daha çok tercih etmesi bizi böyle bir girişime yönlendirdi. Üyelerimizin hem finansal kaynaklarını değerlendirmede hem de finansal kaynak kullanma noktasında Ziraat Katılım Bankasının önemli bir avantaj sağlayacağını düşünmekteyim. Bu hususta da Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a ilettiğimiz talep doğrultusunda Ziraat Katılım Bankası’nın 1 Mayıs’ta İlimizde açılacağı sözünü aldık.

-DOĞU ANADOLU İHRACATÇILAR BİRLİĞİ (DAİB) TOPLANTISI-

Ülkemizde ihracat yukarı yönlü bir ivme kazanmış olup devamlı ihracat rekorları kırılmaktadır. İlimiz ihracatının da yukarı yönlü artmasını sağlamak ve ihracat pastasından önemli pay almayı hedeflemekteyiz. Bu kapsamda üyelerimizin ihracat bilgilerini artırmak ve onları ihracata teşvik etmek için odamızda önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Gerçekleştirilen toplantının üyelerimize önemli katkılar sağladığını ve ilimiz ihracatına önemli katkılar sağlayacağını düşünmekteyim

-BİNTSO BİNAMIZDA PAYDAŞ KURUMLARIMIZ İLE BİRLİKTE ÜYELERİMİZE HİZMET SUNACAĞIZ-

BİNTSO hizmet binası bundan sonraki süreçte üyelerimize kapsamlı bir hizmet sunacaktır. BİNTSO hizmet binasında Fırat Kalınma Ajansı (FKA), KOSGEB ve Halk Bankası ile birlikte üyelerimize hizmet sunacağız. Bu kurumların hizmet binamızda bir araya gelmesi üyelerimiz için önemli kolaylıklar sağlamaktadır.

Bingöl’ün bu kazanımların daha fazlasını hak ettiğini düşünmekteyim. Bu noktada bundan sonraki süreçte gerek yerel yönetimler düzeyinde, gerek TOBB düzeyinde, gerekse merkezi hükümetle devamlı etkin bir iletişim içerisinde olup Bingöl ilinin kalkınması için her türlü çabayı göstereceğim.

Bu dönem;  Gelişen, Büyüyen ve Güçlenen Bingöl Dönemi olacaktır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.