0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV / ÖZEL HABER – Bingöl’de, volkanik faaliyetler sonucu oluşan, görsel güzelliği ile görenleri büyüleyen ve halk arasında peribacaları olarak adlandırılan külahlı taşın, turizme kazandırılması bekleniyor. Merkeze bağlı Kartal köyü yakınlarında bulunan külahlı taş, bir kişinin sosyal medya hesabında paylaşmasıyla fark edildi. Külahlı taşların tarihi ise oldukça eskiye dayanıyor. Bölge halkı, oluşumların köyün tarihinden de eski olduğunu ifade ederek, alanın turizme kazandırılmasını istiyor.

‘TURİSTLERİN GELİP ZİYARET ETMELERİNİ BEKLİYORUZ’

Kartal köyünde yaşayan, Ahmet Çankuru (55) Bingöl merkeze bağlı kartal köyünde ikamet ediyorum, Külahlı taş diye tabir ediliyor. Bu yapıların rivayete göre 300-400 yıldan beridir bu taşların var olduğu söyleniyor. Köy yolundan 2 kilometre mesafede bulunan ve yol sıkıntısı olduğundan dolayı hiç kimsenin gelip ziyaret etmediğini belirten Çamkuru, yetkililerden tek isteğimiz buranın yollarının yapılmasını istiyoruz. Patika ve engebeli yol olduğundan dolayı yerli ve yabancı turistleri gelip burayı ziyaret edemiyor. “şeklinde konuştu.

“SEL SULARININ VE AKARSULARININ YARILMASIYLA PERİ BACALARINA BENZEYEN BU ŞEKİLLER OLUŞMUŞ”

Bingöl Üniversitesi Coğrafya Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Vedat Avcı, arazi çalışmalarında saha ile ilgili gördüğüm orada yarılmaların başlamış olması kütle hareketlerine delil olacak yarılmalar var, bu yarılmalar ileri derecede olduğu zaman bu yapılara zarar verebilir.” dedi.

Kartal köyündeki külahlı taşlar olarak bilinen yapıyla ilgili, şunları söyle bilirim, bu saha Bingöl yöresi özellikle volkanik açısından zengin bu volkanik malzemenin sel sularının ve akarsularının yarılmasıyla peri bacalarına benzeyen bu şekiller oluşmuş, Bingöl’ün farklı yörelerinde bu şekilleri görebiliyoruz. Kartal yöresindeki bu yapılar yalnız başına Bingöl’ün turizmine katkı sağlamayabilir ancak gerideki vadi içindekilerde de bu oluşumlar var yakın çevrede de farklı oluşumlar var. İl genelinde bütün bu oluşumların envanterinin çıkarılması bir arada değerlendirmesi ancak Bingöl’ün turizmine katkı sağlayabilir. Yine arazi çalışmalarında saha ile ilgili gördüğüm orada yarılmaların başlamış olması kütle hareketlerine delil olacak yarılmalar var, bu yarılmalar ileri derecede olduğu zaman bu yapılara zarar verebilir. İvedilikle yapılması gereken çalışmaların başında bu yapıların zarar görmemesini engellemek yer alıyor. “şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.