406 okunma

Bingöl’de Sebeterias kalesinin sondaj çalışması başlatıldı

Bingöl'ün Genç ilçesi bulunan Sebeterias kalesi Urartular dönemine ait olduğu düşünülen kalenin gün yüzüne çıkartılması için sondaj kazısı başlatıldı.

ABONE OL
Ağustos 17, 2022 12:06
1

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Elazığ Müze Müdürlüğü Başkanlığında Bingöl İl Kültür ve Turizm ile Genç Belediyesinin de destekleriyle, Genç ilçesi Murat nehrinin yanında bulunan Sebeterias Kalesinde sondaj kazısı başladı. Urartular dönemine ait olduğu düşünülen Sebeterias Kalesinde başlatılan sondaj kazısında elde edilecek verilere göre, ilgili kurumlar yol haritası çizecek ve asıl çalışmalara başlanılacak.

15 ila 20 gün devam etmesi düşünülen sondaj kazısı ile tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılarak, kale ile ilgili bilgilere ulaşılması hedefleniyor.

Sondaj kazı çalışmalarını yerinde inceleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Selahattin Yazar, “Müzecilik hizmetleri bakımından Bingöl-Elazığ müzesine bağlı, Bingöl’de henüz müzemiz kurulmadığı için müzecilik işlemlerini Elazığ müzesi yürütülmektedir. Yaptığımız bu çalışmada burada bir kazı başlatmak için bir tespit çalışması yürütüyoruz. Bugün ilk kazmayı vurduk, Bingöl Üniversitesi, Bingöl Valiliği, il kültür turizm müdürlüğü, Elâzığ müzesi, Bingöl Belediyesi ve Genç Belediyesinin destek ve katkılarıyla bu işi başlattık. Burada bir kazı başlatmak için gerekli tespitleri yaptıktan sonra asıl çalışma o zaman başlayacaktır. “dedi.

BİNGÖL GÜNCEL TV
BİNGÖL GÜNCEL TV

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.