Gençli Girişimci Topluk’tan İpekböcekçiliğine Yönelme Tavsiyesi
550 okunma

Gençli Girişimci Topluk’tan İpekböcekçiliğine Yönelme Tavsiyesi

Bingöl'ün Genç ilçesinde başarılı bir girişimcilik hikayesi yazan Osman Topluk, ipekböcekçiliği sektöründe önemli kazançlar elde ederek, gençlere düşük maliyetli bu alana yönelmeleri tavsiyesinde bulundu.

ABONE OL
Haziran 18, 2024 16:32
Gençli Girişimci Topluk’tan İpekböcekçiliğine Yönelme Tavsiyesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Yaklaşık üç yıl önce köyüne dönerek ipek böceği kozası üretimine başlayan genç girişimci Osman Topluk, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesi Hibe Programı’ kapsamında aldığı destekle Genç ilçesine bağlı Kepçeli köyü Vahkin mezrasında bu sektöre adım attı.

Genç İşsizlere Fırsat

Osman Topluk, Genç ilçesinin işsiz gençlerine seslenerek, ipekböcekçiliğine yönelmeleri gerektiğini belirtti. İlçe idari amirlerinin de bu konuda destekleyici adımlar atmaları gerektiğini vurgulayan Topluk, Genç ilçe coğrafyasının ipekböcekçiliğinin en önemli hammaddesi olan dut yaprağı için elverişli bir konumda olduğuna dikkat çekti.

İpekböcekçiliğine Yönelme Serüveni

Topluk, ipekböcekçiliğine yönelme sürecini şöyle anlattı:

“İpekböcekçiliği için daha önce araştırma yaptım. İpekböcekçiliği 40 günlük bir iş. Genç’te yapılabilir mi konusunda şüphelerim vardı, ancak dut ağaçlarının çok olduğu Genç’te olabileceğini gördüm. İşin içine girince aslında çok da zor bir meslek olmadığını fark ettim. Bu iş herkesin yapabileceği bir iş. Ben kardeşime de örnek olması ve onun çalışmasına katkı sunması adına onun ile birlikte bu sektöre girdim.”

Gençlere Destek Çağrısı

Gençlerin çoğunun işsiz ve bir mesleğe sahip olmamasının kendisini üzdüğünü belirten Topluk, gençlere ipekböcekçiliğini örnek almalarını tavsiye etti.

“Bu işe yönelmeleri halinde bilgi birikim ve tecrübelerimi seve seve paylaşabilirim. Ayrıca, ilçemiz amirlerinin de gençlerimizi bu sektöre yönelmeleri konusunda çalışmalar yürütmeleri gerekiyor. Çok cüzi bir ekonomik maliyet ile sürdürülebilir üretim ve önemli bir gelir söz konusu.”

Başarı Örnekleri

Topluk, Hani ilçesinin bu işi çok iyi başardığını ve Türkiye’de ipek kozasının en önemli merkezi haline geldiğini belirterek,

“Neden dutu ile meşhur olan Genç ilçemiz de bu sektörde marka bir şehir olmasın?” dedi.

Osman Topluk’un çağrısı, Genç ilçesinde işsiz gençlere yeni bir yol açarken, bölgenin ekonomik kalkınmasına da katkı sağlayabilir. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.