541 okunma

Hem Üretip Hem Kazanacaklar

Genç Üreten Eller Kadın Kooperatifi, Millî Eğitim Bakanlığı Meslek Edindirme Kursları projesi kapsamında Dekoratif El Sanatları Kursu açtı. 80 kadının faydalandığı ve 6 ay sürecek olan staj döneminde kursiyerler, hem aylık 2 Bin 500 TL ücret alacak hem de kurs sonunda kendi atölyelerini kurup iş hayatına atılabilecek.

ABONE OL
Kasım 7, 2022 20:01
1

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Genç Üreten Eller Kadın Kooperatifi ilçede ki kadınlara umut olmaya devam ediyor. Dilan Merve Dağ başkanlığında yürütülen projeler ile kadınlar hem para kazanıyor hem de meslek öğreniyor. Milli Eğitim Bakanlığının birkaç ilde yürüttüğü ve sorumlusu olduğu MESEM (Meslek Edindirme Ustalık Programı) projesinden faydalanan Genç Kadın Kooperatifi ise ilçede ki 80 kadına umut oldu ve dekoratif el sanatları kursu açtı. Burada 6 ay boyunca bakanlık tarafından desteklenecek olan kadınlar bu süreçte hem 2 Bin 500 TL stajyerlik ücreti alacak hem de aldıkları eğitimlerin ardından alacakları belge ile kendi işlerini kurup iş hayatına atılabilecek.

DAĞ: “KADIN İSTİHDAMINI ARTIRACAĞIZ”
Genç Üreten Eller Kadın Kooperatifini kurdukları günden bu yana ilçede ki kadınların istihdam sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Kooperatif Başkanı Merve Dilan Dağ, “Genç Kaymakamlığımız başta olmak üzere ilçede ki kamu kurumlarımızın da desteğini alarak bugüne kadar çok güzel işlere imza atarak kadın istihdamını her geçen gün yükseltmeye devam ediyoruz. Son olarak Milli Eğitim Bakanlığının birkaç ilde yürüttüğü ve sorumlusu olduğu MESEM (Meslek Edindirme Ustalık Programı) projesinden faydalanarak dekoratif el sanatları kursu açtık. Burada ilk etapta 80 kadınımız kurslara başladı ve 6 ay boyunca keçe, amigurumi, epoxsi, kağıt sepet, örgü keçe, sabun rölyef ve filografi alanlarında eğitim görecekler. Eğitimler devam ederken de bakanlığımız tarafından her ay 2 Bin 500 TL stajyerlik ücreti alacak olan kadınlarımız kurs sonunda ise ustalık belgelerini alarak iş hayatına atılabilecekler. Kurslarımıza başvurmak isteyen ve ekonomik durumları iyi olmayan tüm kadınlarımızı kooperatifimize bekliyoruz” diye konuştu.

“HEM ÖĞRENİYOR HEM DE KAZANIYORUZ”
Genç ilçesinde kadın istihdamının her geçen gün arttığını ve kendilerinin de çalışma imkanı bulabildikleri için çok mutlu olduklarını dile getiren Rojin Haşimoğlu, “Daha öncesinde çalışabilecek alanlar sadece giyim mağazaları iken yapılan yatırımlar ve hazırlanan bu gibi projeler ile bizlerde çalışma imkanı bulmaya başladık. Burada stajyerlik dönemimiz olacak ve daha sonrasında kendi işimizin sahibi olma şansımız olacak. Bu şansı bizlere taşıyan tüm herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kursiyerlerden Gazal Ercan ise, Burada hem meslek öğreniyoruz hem de sağ olsun devletimiz bizlere aylık 2 Bin 500 TL ücret veriyor. 6. Ayın sonunda ise kendi işimizi kurmak için destek olacaklar. Bu gibi projelerin artmasını ve kadınların her alanda aktif olarak aile bütçelerine katkı sunmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.