462 okunma

Her 500 Hastadan Biri Şikâyette Bulundu

Bingöl Devlet Hastanesi Hasta Hakları Birimi Sorumlusu Hüseyin Aşan, Bingöl Devlet Hastanesine tedavi için 600 bin hastanın başvuruda bulunduğunu belirterek, hizmetlerden her 500 hastadan birinin şikâyetçi olduğunu söyledi.

ABONE OL
Kasım 2, 2022 07:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl Devlet Hastanesinde ‘Hasta Hakları Haftası’ dolayısıyla program düzenlendi. Hasta Hakları Biriminin düzenlediği programda konuşan Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Ramazan Gengörü, hasta haklarının sadece vatandaşı değil, sağlık camiasının da ilgilendiren önemli bir konu olduğunu söyledi.

Gengörü, şunları söyledi: “Hasta hakları önemli bir konu; sadece bir birim olarak düşünmemek lazım. Bu sadece vatandaşı değil bizleri de ilgilendiren bir konu. Bizler de çocuklarımız ve yakınlarımız da hastalanıyor ve farklı hastanelere gidebiliyoruz. Orada yaşadığımız bir sıkıntıda birimlere başvurup talep ve şikayetlerimizi iletiyoruz. Dolaysıyla hastalara ve yakınlarına bu titizlikle davranmamız lazım. Hastanemizde genel itibari ile yaklaşımlardan memnunum. Bazı aksaklıklar olsa da gerek temizlikte gerek hemşirelerimizde ve gerekse de güvenlik hizmetlerimizden memnunuz.  Son iki yılla beraber özellikle son altı ayda daha iyiye doğru gidiyoruz. İnşallah personel takviyeleri ile beraber daha kaliteli hizmet vereceğiz.

Temel felsefemiz şu; çalıştığımız birimlerde hizmet kalitesini arttırarak insan onuruna yakışır bir şekilde hizmet vermek. Bu hizmeti idaremiz öncülüğünde kendi ekibimiz ve personellerimizle yapacağız. Bazen çok şefkatli davranmamız gereken durumlar olabilir, bazı şeyleri yutmamız ve yutkunmamız gereken durumlar olabilir. Dolayısıyla burada hepimize çok büyük işler düşüyor. Şimdiye kadar çok majör bir hadise yaşamadık. Hastalar genelde haklarını hastanemizde arayabiliyorlar.”

1300 KİŞİ ŞİKÂYETTE BULUNDU

Hasta Hakları Birimi Sorumlusu Hüseyin Aşan ise konuşmasında hasta haklarının özerk bir birim olduğu vurgusunu yapıp, Bingöl Devlet Hastanesine ait yıl içindeki hizmet ve şikâyet verilerini paylaştı.

Her 500 hastadan birinin şikâyette bulunduğunu ifade eden Aşan, şunları söyledi: “Hasta hakları özerk bir birim olarak çalışmakla birlikte hastaların yararını ve menfaatini gözeten bir birim olarak çalışmakta ve hizmet sunmaktadır. Hastanemizde 1300’den fazla çalışan arkadaşımız var. Çok başarılı ve kahraman arkadaşlarımız var. Bingöl Devlet Hastanesi, sene başından bu aya kadar gelen vatandaşlara hizmet noktasında acil birimine 189 bin 340 hasta, yatan hasta sayımız 12 bin 52, polikliniklere müracaat eden hasta sayımız 396 bin 359 hasta hastanemize müracaat etmiş. Refakatçileri hariç. Bu gelenlerin içerisinde bizim hasta hakları birimi olarak baktığımız alanla ilgili toplam gelen şikâyet sayısı bin 304. Yani yıl içinde 500 kişiden bir kişi şikâyet etmiş durumda. Hizmetlerimizin beğenilmemesi rakamları olarak gayet doğal ve uygunluk arz etmekte.”

“HASTA VARSA HASTA HAKLARI DA VARDIR”

Temel sağlık yasası ve genelgeleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan hemşire Selahattin Buğrul, temel sağlık kanunu ve genelgelerin bir gerekliliği ve amacı olduğunu belirterek, bu hakların gerekliliğinin hasta insanların varlığı olduğunu söyledi.

Buğrul, “Hasta haklarının amacı hastaların acılarını dindirmek, yaşama desteği vermek ve yeniden sağlıklarına kavuşturmaktır. İnsan varsa insan hakları da vardır, var olan her canlının hakkı olduğu gibi var olan hastaların da hakları da vardır. Buna hasta hakları diyoruz. Bu hakların takibi için ayrıca hastanelerde hasta hakları birimi kurulmuştur.” dedi.

“HASTALAR YAPTIĞIMIZ ŞEYLERİ UNUTABİLİYORLAR AMA HİSSETTİKLERİMİZİ UNUTMUYORLAR”

Hasta hakları konusunda hastaya yaklaşım olarak meslek hayatı ile ilgili paylaşımlarda bulunan hemşire Hatice Bingöl ise, “Mesleki hayatımda dönüm noktam psikiyatri servisi ve yoğun bakım oldu. Hastalar yaptığımız şeyleri unutabiliyorlar ama htiklerimizi unutmuyorlar. O yüzden herkes dokunduğuna sevgiyi ve şefkati htirsin istiyorum. Meslek hayatım boyunca hep bunu önceledim ve bu layık gördüğünüz ödülü bütün hemşire arkadaşlarım adına kabul ediyorum, Teşekkür ediyorum.” İfadelerine yer verdi.  

Program sonrası Başhekim Gengörü ve beraberindekiler, yatan hasta servislerini ziyaret ederek hastalara geçmiş olsun dileklerini iletti.  

Başlıca hasta hakları şöyle sıralandı:

-Nitelikli tıbbi bakım hakkı
-Seçim yapma özgürlüğü
-Kendi kaderini belirleme hakkı
-Bilinci kapalı hasta
-Yasal ehliyeti olmayan hasta
-Hastanın isteğine karşın yapılan girişimler
-Bilgilendirilme hakkı
-Gizlilik hakkı
-Sağlık eğitimi hakkı
-Onuruna ve özel yaşamına saygı talep etme hakkı
-Dini destek alma hakkı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

matadorbet