3208 okunma

“Hizmet Süremizde Neler Yaptık, Yeni Dönemde Neler Yapacağız”

Mahmut Ayas; “Üyelerimizin teveccühü ile tekrar göreve gelirsek söylediklerimizin takip edilmesi ve bizden hesap sorulmasını sizlerden rica ediyorum".

ABONE OL
Eylül 30, 2022 19:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (BİNTSO) Komite Seçimleri 02 Ekim 2022 Pazar günü gerçekleştirilecek. Seçim öncesi bir dizi değerlendirmelerde bulunan ve hedeflerini açıklayan mevcut başkan ve başkan adayı Mahmut Ayas, şu açıklamalara yer verdi:

“Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar gecemizi gündüzümüze katarak, Odamızın 33 yıllık tarihine yakışacak, hizmet binasını tamamlayarak ilimizin ve üyelerimizin hizmetine sunduk. Bu yapının ortaya çıkmasında siyasilerimizin bürokratlarımızın, geçmiş yönetimlerin, meclis üyelerinin ve tüm hemşerilerimizin katkısı azımsanmayacak kadar çoktur. Mevcut yönetim kurulumuz üyelerimizden gelen talebi değerlendirmiş ve bir irade ortaya koymuştur. Meclis üyelerimizin de onayı ve desteği ile süreci başlattık ve Allaha şükür alnımızın akıyla bu işin üstesinden geldik. 4 yıllık hizmet sürecinde hizmet binasının yapımını gerçekleştirirken ne badirelerden geçtiğimizin en yakın şahitleri yol arkadaşlarımız olmuştur. Yaşadığımız sorunları anlatırken çok kolay bir süreci anlatıyoruz gibi algı oluşmasını da istemem ama bizler hizmet etmek için geldiğimiz makamın bilinci ile sorunları aşmayı bildik. Bu süreçte üyelerimizin verdiği desteğe minnettarım. Allah’ın izniyle uğraştığımız sorunlarda üyelerimizin ve odamızın menfaatleri için büyük mücadeleler verdik. Sayın Bakanımız, Sayın vekilimiz, Sayın Valimiz ve Sayın Belediye başkanımızla beraber bu mücadeleyi yürüttük ve ilimize hizmet etmek bizlere nasip oldu. Bingöl’ümüze yakışır bir yapı ile Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası çağ atladı. Üyelerimize fiziki bir bina yapmanın ötesinde işlevsel bir bina kazandırmaya çalıştık. Bingöl sanayisine ve ticari hayatına yakışan günün son teknolojisine uygun olarak inşa edilen bu bina tüm Bingöl’e aittir. Binamızın bir katında Fırat Kalkınma Ajansı ve KOSGEB yer almaktadır. Yeni bir hizmet müjdesini de buradan üyelerimize duyurmak istiyorum. Halk Bankası ile yapmış olduğumuz sözleşme neticesinde Halk Bankası’nın ikinci şubesi Odamız binasında hizmet vermeye başlayacaktır. Burada hedefimiz, üyelerimizin ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri bir kompleksten yürütmek ve ticari hayatlarını kolaylaştırmaktır.

SORUNLARIN YANINDA PANDEMİYLE MÜCADELE ETTİK
4 yıl boyunca sadece hizmet binası yapımıyla uğraşmadık aynı zamanda dünyanın başına gelebilecek en büyük belalardan birisi olan Kovid-19 musibetiyle de uğraşmak zorunda kaldık. Tüm dünyayı etkilediği gibi bizi de derinden etkiledi. Üyelerimizin birçoğu çok büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kaldılar. Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası olarak salgının ilk gününden itibaren üyelerimizle temaslar kurup taleplerini dinlemeye ve bu talepleri üst kuruluşumuz TOBB’a iletmeye başladık. Bu taleplerimizin TOBB’un ilgili bakanlıklar düzeyinde takip etmesini ve sonuçlandırılmasını sonuçlandırılamayanların takip edilmesini sürdürdük. Pandemi tamamen ortadan kalkmasa bile artık hayatımızda işgal ettiği yer artık o kadar da yoğun değildir. O süreçte üyelerimizin ihtiyaç duydukları finansmana erişimleri için ciddi çalışmalar yürüttük tüm bankalar ile üyelerimizin bölgenin en çok finansa ulaşan illerinden olması için çalışmalar yürüttük. Sütaş’ın ilimize yatırımlarının her platformda en büyük destekçisi olduk. İlimize yapılan bu hacimde yatırımın değeri çok kısa içerisinde sonuçlarını vermektedir. Eminim bu etki orta ve uzun vadede çok daha net olarak görülecektir. Burada direk istihdamdan, hammadde satışına ve alt sektörlerdeki hareketlilik belki ekonomik katkıları olacaktır. Bunun yanı sıra Bingöl’ün yatırım ikliminin iyileştiği gibi diğer yatırımcılara verdiği mesaj da gayet açıktır. Ayrıca ilimize yapacağı sosyal katkı da önemlidir.

DAİB TEMSİLCİLİĞİ AÇILMASI SÖZÜNÜ ALDIK
4 yıl boyunca üyelerimizin gelişimini de hep en büyük önceliklerimizden birisi yaptık. 6 ayda bir yaptığımız üye memnuniyet anketleri sonucu olarak üyelerimizden gelen talepler sonucunda 62 farklı başlıkta eğitim düzenledik. Bu eğitimlere katılım sağlayan üyelerimizin ve temsilcilerinin sayısı 1265 dir. İlimizin ve üyelerimizin sorunu bizim en büyük sorunumuz olmuştur. Çeşitli sektörlerin sorunlarının tartışıldığı ve çözümleri için yol haritalarının hazırlandığı sektörel toplantılar düzenledik. Konfeksiyon, gıda, mobilya, turizm sektör çalıştayları düzenledik. Sektör araştırma raporları hazırladık. İlimizin ihracatını arttırmak ve üyelerimizi yurtdışı pazarlara açmak için İhracat Akademisi adı altında odamızda bir oluşum geliştirdik. TOBB’a koordineli ihracat destek ofisinin kurulumunu gerçekleştirdik. Üyelerimize hem eğitim hem de bire bir ihracat danışmanlığı vererek gelişimlerine katkıda bulunduk. Üyelerimizin uluslararası pazarlara ulaşmasını kolaylaştırmak için Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği ile görüşerek yeni hizmet binamızda DAİB temsilciliği açılması sözünü aldık. Aynı zamanda birçok ülkeye düzenlediğimiz yurtdışı iş seyahatleri ile firmalarımızı yurtdışı muhatapları ile buluşturduk ve iş yapmalarını sağladık. Üniversite – Sanayi İşbirliğini güçlendirmek adına Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle Coğrafi İşaret Belgesi alan Sivan Dut Pekmezi ve Sivan Dut Pekmezi ürünlerinin Bingöl Üniversitesinde yapılacak analizleri ile ilgili iş birliği protokolü imzaladık. Üniversite – Sanayi işbirliğini en üst seviyeye çıkardık. Gıda, eğitim ve sosyal amaçlı destekler adı altında yaklaşık 1.00.000 TL’ye yakın destekte bulunduk. Üretim yapan üyelerimizin üretim gücünü gösteren, onaylayan ve yatırım teşviklerinden yararlanmalarını sağlayacak 156 adet Kapasite Raporu düzenledik. İlimizde taşımacılık yapan 1081 kişiye K Belgesi düzenleyerek ticari faaliyetlerini devam ettirmelerini sağladık. Üyelerimizin nitelikli iş gücünü erişebilmelerini sağlamak adına Millî Eğitim Bakanlığı ile Mesleki Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi İş Birliği Protokolü imzaladık.

İLİMİZE YENİ YATIRIMCILAR ÇEKMEK İÇİN MÜCADELE VERECEĞİZ
Tabi ki şunları da yapsaydınız diye birçok kişi bizi eleştirecektir. Tüm iyi niyetli eleştirilere saygı duyuyor ve dinliyoruz. Sizlerin de takdir edeceği gibi 4 yıl gibi bir süre pandemi de dikkate alındığı zaman aklımızda olan her şeyi yapmak için yeterli olmamıştır. Üyelerimizin takdiri ile tekrar görev bize verilirse neler yapmayı planladığımı da paylaşmak istiyorum. Göreve geldiğimizde 1300 olan aktif üye sayımızı 4 yıl içerisinde 2.200’e çıkardık. Bu sayıyı İlimizin ekonomisini güçlendirecek seviyelere çıkarmayı hedeflemekteyiz. İlimize yeni yatırımcılar çekmek ve yeni firmaların kurulmasını sağlamak için üyelerimizin erişebileceği devlet desteklerini artırıcı faaliyetler yürüteceğiz. Öncelikle ilimizin temel sorunlarından birisi olan işsizlik için çalışmalarımızı arttırarak devam etmek istiyoruz. İlimizde özellikle gençlerimizin niteliklerinin işçi arayan firmaların kriterlerine uymadığı için istihdamda zorluk yaşaması aynı zamanda firmaların aramış oldukları personele ulaşamama sorununu da beraberinde getirmektedir. Uygulayacağımız proje ile gençlerimizin niteliklerini arttıracağız ve istihdamını bire bir takip edeceğiz.

HUKUKSAL BİR ALT YAPI OLUŞTURMAYI PLANLAMAKTAYIZ
Yurtdışı bağlantılarımızı arttırarak sürdüreceğiz. Kardeş oda çalışmaları ile yurtdışından kardeş odalar ile tecrübe takası yapılarak üyelerimizin kurumsal kapasitelerinin arttırılması ve ihracat fırsatlarını arttırmayı planlamaktayız.

Üyelerimizin yaşadıkları hukuksal sorunlarda onlarla beraber hareket edecek hukuksal bir alt yapı oluşturmayı planlamaktayız. Ticari davalarında onlara danışmanlık yapacak bir hukuk alt yapısı ile hizmet vermeyi hedeflemekteyiz.

Odamızın kurumsallaşması ve gelişimini devam ettirmesi bizim için ne kadar önemliyse üyelerimizin gelişmesi, Bingöl ekonomisinin layık olduğu seviyelere ulaşması da önemlidir. Üyelerimizin teveccühü ile tekrar göreve gelirsek söylediklerimizin takip edilmesi ve bizden hesap sorulmasını sizlerden rica ediyorum.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.