677 okunma

Kitap Okuma Alışkanlığı Küçük Yaşlarda Kazanılmalı

İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, ‘Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi’ kapsamında öğrencilerle bir araya geldi.

ABONE OL
Eylül 29, 2022 16:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Proje kapsamında Mevlana Kız Anadolu Lisesi kütüphanesinde öğrencilerle buluşan Yücel, öğrencilerle proje ve okudukları kitaplar üzerine sohbet etti.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Yücel, Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesinin, il müdürlüğü koordinesinde TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesinden 7 öğrenci, Mevlana Kız Anadolu Lisesinden 9 öğrenci ve Rekabet Kurumu Anadolu lisesinden 6 öğrenci ile 15 Haziran 2022 tarihinde başladığını söyledi.

Proje kapsamında Yazar Mustafa Kutlu’nun eserlerinin okunduğunu belirten Yücel, “Her okulumuzdan birer danışman öğretmen okullardaki okumaları takip etmektedir.

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları projesi hazırlanırken, öğrencilerin kitaptan kendilerine intikal eden duygu, düşünce, soru, cevap, yeni bir fikir ve benzeri hususların kavranması amaçlandı.

Geleceğimiz olan siz gençlerimizin çok iyi yetişmesini istiyoruz. Sizler ne kadar iyi yetişirseniz geleceğimiz de o kadar güzel ve aydınlık olacaktır” dedi.

KİTAP OKUMAK UFKUMUZU GENİŞLETİR

Kitap okuma alışkanlığının küçük yaşlarda kazanılması gerektiğini ifade eden Yüceli şunları söyledi: “Bir kitabın bize katacağı şey çok fazladır. Kitap okumak demek; yeni bilgiler öğrenmek, eski öğrenilen bilgileri pekiştirmek, daha gelişmiş bir insan olmak, topluma faydalı bireyler olmak demektir. Her zaman ve her yerde kitap okumaya önem göstermeliyiz, kitap okumak ufkunuzu genişletir, sınav başarınızı, okuduğunuzu anlama kapasitenizi artırır. Sınavlarda başarılı olan birçok öğrenci, başarısını çok kitap okumaya borçludur, okumayı alışkanlık haline getirelim.”

ORTAOKULLARDA PROGRAMLAR BAŞLATILDI

Yücel, “Ayrıca ilimizde ilk defa Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Ortaokul Uygulama Programının Güveçli Ortaokulu, Göltepesi Yeni Yerleşim Ortaokulu ve Turgut Özal Ortaokulu ile başlatılmıştır. Güveçli Ortaokulu 2 danışman öğretmen 20 öğrenci, Göltepesi Yeni Yerleşim Ortaokulu 1 danışman 5 öğrenci ve Turgut Özal Ortaokulu’da 1 danışman ve 10 öğrenciyle ortaokul uygulama programını Eylül sonu itibariyle başlatmış bulunmaktadırlar. Farklı bir süreç izleyen ortaokul uygulama programında her dönem kılavuzda belirtilen listeden 10 eser seçilip okunmakta ve çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.