866 okunma

Öğrencilere ‘Kitap Okuyun’ Tavsiyesi

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, öğrencilere kitap okumaları tavsiyesinde bulunarak, “Öğrencilerimize üç öğüt veriyoruz; bugün yapman gerekeni erteleme, böbürlenme, heyecanını kaybedip asla pes etme” dedi.

ABONE OL
Aralık 8, 2022 13:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – ‘Anadolu Mektebi Yazar Okumaları’ paneli, TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi, Rekabet Kurumu Anadolu Lisesi ve Mevlana Kız Anadolu Lisesi öğrencilerinin panelist olarak yer almasıyla gerçekleşti.

Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe, Anadolu Mektebi Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Vali Yardımcısı Abdullah Özübek, İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil Yücel, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Programda TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi öğrencisi İrem Günerigök başkanlığında, öğrenciler Meryem Betül Özgen, Leyla Bayantemur, Hümeyra Bozkurt ve Beyzanur Bürkek’in sunumlarıyla “Mustafa Kutlu Açılış Paneli” gerçekleştirildi.

ÖĞRENCİLERE ‘KİTAP OKUYUN’ TAVSİYESİ

Programda konuşan Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, kitap okuyarak üniversiteye giden öğrencilerin, hayata emsallerine göre önde başlayacağını söyledi. Öğrencileri okumaya teşvik edeceklerini ve okumayı sevmeyen öğrencileri de okumaya özendireceklerini belirten Güçlü, “Öğrenciler, kendi gayretleriyle okumalar yaptıktan sonra, belirledikleri zaman dilimlerinde öğretmenlerle bir araya gelerek okumalardan paylaşımda bulunacaklar. Hayatta kaybedilen birçok şeyin ihmallerden kaynaklı olduğu biliyoruz. Öğrencilerimize üç öğüt veriyoruz; bugün yapman gerekeni erteleme, böbürlenme, heyecanını kaybedip asla pes etme”  ifadelerini kullandı.

YAZARLAR GENÇ OKUYUCULARLA BULUŞTURULUYOR

İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, ise, “Anadolu Mektebiyle Bingöl’de bir ilki, bir hayalimizi gerçekleştirdik. Bir diğer hayalimiz de bu panelimizde Anadolu Mektebinin kurucusu ve yürütme kurulu başkanı olan, Prof. Dr. Sami Güçlü’yü aramızda görmekti. Davetimize icabet ettikleri ve gelişiyle bizleri onurlandırdıkları için Prof. Dr. Sami Güçlü Hocamıza, Bingöl Anadolu Mektebi adına şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Anadolu Mektebi projesi hakkında bilgi veren Yücel, şunları söyledi: “Anadolu Mektebi, başta ülkemiz olmak üzere, gönül ve kültür coğrafyamızın sanat, kültür ve edebiyatına düşünce ve eserleriyle büyük katkıda bulunan şair, yazar ve düşünürleri, genç okuyucularla buluşturmaya yönelik, bir yazar okuma programı, bir kültür-edebiyat hareketidir. Anadolu Mektebi Yazar Okumalarıyla, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, sorumluluk sahibi, ilkeli, araştırıp sorgulayan, çok yönlü ve donanımlı yeni nesillerin yetişmesine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.

Anadolu Mektebi, yazar külliyatını okumak ve kitap değerlendirmelerini yazmak suretiyle gençlerimize çok zengin bir okuma deneyimi sunmaktadır. Yazar okumaları ayrıca panellerle taçlandırılmakta ve toplumsal farkındalık oluşturulmaktadır.

Umuyoruz ve inanıyoruz ki, bu okumaları yapan öğrencilerimiz arasından da nice yazarlar ve şairler çıkacaktır. Zira, Mustafa Kutlu’nun da ifade ettiği gibi  “İnsan yaza yaza değil okuya okuya yazar olur.”

Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinden Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Aydoğdu ise, Gençlere baktığında geleceği gördüğünü, bu nedenle de yapılan çalışmaları çok kıymetli bulduğunu dile getirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.