310 okunma

Su Samurları İçin Çalışma Başlattılar

Bingöl Fen Lisesi Öğrencileri Rıdvan Erdoğan ve Doruk Atik, Proje Danışmanı Çağrı Bağbars ile beraber geliştirdikleri projeyle, Murat Nehri Havzasında yaşayan ve yok olma tehlikesi altında bulunan endemik Su Samur’larının koruma altına alınması yönünde çalışma başlattılar.

ABONE OL
Aralık 18, 2022 18:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi Öğrencileri Rıdvan Erdoğan ve Doruk Atik,  Tübitak 2204-D projesi kapsamında biyoçeşitliliği korumak adına Murat Nehri havzasında varlığını sürdüren Su Samurlarını araştırma konusu olarak ele aldılar. Çalışmalarına hali hazırda devam eden öğrenciler, Fotokapan tekniği ile gözlem, survey yöntemi ile arazi tarama ve çeşitli haritalama teknikleri ile tür hakkında kapsamlı bir rapor oluşturdular. Proje fikrinin ilimizdeki biyoçeşitliliği ve ekosistemi koruma adına gerçekleştirildiğini beyan eden öğrenciler, projenin gelişim sürecinin ileri ki günlerde daha kapsamlı bir şekilde sürdürüleceğini belirttiler.

Öğrenciler ayrıca projeyi salt yarışma için hazırlamadıklarını asıl amacın İklim Değişikliği ve Biyoçeşitlilik hakkında farkındalık oluşturmak olduğunu söyleyerek, bu konuda ellerinden gelen duyarlılığı sergileyeceklerini, Murat Nehri havzasındaki ekolojik çeşitliliğe katkı sunmaktan memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.