1564 okunma

Bingöl Üniversitesi’nden Mikail Aslan konserine engelleme

Aslan, Bingöl Üniversitesi'nin salon zammına tepki göstererek ‘Zazaca müziğin en çok dinlendiği yerlerden Bingöl’de konser vermemiz engelleniyor.' dedi.

ABONE OL
Eylül 29, 2022 17:57
1

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Sanatçı Mikail Aslan’ın 15 Kasım’da Bingöl’de vereceği konser için Bingöl Üniversitesi 780 kişilik salona 20 bin TL istedi. Üniversitenin salon tahsisine ilişkin yazısını sosyal medyadan paylaşan Mikail Aslan, kararı konser yasaklamanın başka bir yolu olarak değerlendirdi. 

Aslan paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Bingöl Üniversitesi Rençber Ezîz’in memleketindeki konserimizi yasaklamanın başka bir yolunu bulmuş. 3 ay önce 3.000 TL’ye tutulan konser salonuna şimdi 20.000 TL istemiş. @bingoluni2007’nin kültür ve sanata katkısı göz yaşartıyor”

“Bingöl’de 10 yıldır konserlerimiz engelleniyor” 

Fahiş salon zammına ilişkin ulaştığımız sanatçı Mikail Aslan, yaklaşık 10 yıldır Bingöl’de konser vermesinin engellendiğini söyledi. Sanatçı Aslan şöyle konuştu: “Zazaca müziğin en çok dinlendiği yerlerden bir tanesi de Bingöl’dür. 10 yıldan beridir Valilikten izin alınamadığı için Bingöl’e çağrılmıyoruz, sadece 2018 yılında konser verebilmiştik. Onun öncesinde ve sonrasında konserlerimiz Valilik izni alınmadığı için yapılamamıştı. Şimdi de üniversite yönetiminin kararıyla konserimiz engellenmiştir. Bingöl’deki dinleyicilerimizle buluşmamıza sürekli engeller çıkarılıyor.”

“Fiili yasak söz konusu” 

Son zamanlarda Valilik kararıyla konserlerin yasaklanmasını hatırlatan Mikail Aslan,” “Bingöl Üniversitesi’nin fiili bir yasağı söz konusu. Üniversite bu kararıyla o halkın öz müziğini halka yasaklamıştır.” diyerek tepkisini dile getirdi. 

Rençber Aziz’in şehrinde konser vermek için çok istekli olduklarını ama her defasında bir şekilde engellendiklerini ifade eden Aslan, “Bu sefer Valilik izin verdi , üniversite yönetimi salon fiyatını 20 bin TL’ye çıkararak engel oldu.”

“Keyfi bir şekilde bekletildik”

Sanatçı Mikail Aslan’ın konseri için başvuruda bulunan Yunus Budunoğlu da salon zammına tepki gösterdi. 19 Eylül’de salonun tahsisi için başvurduklarını belirten Budunoğlu: “Üniversite iki hafta boyunca dilekçemizi işleme koymayıp bizi oyaladı. Sonra öğrendik ki 29’unda konser için olur vermişler ama bir gün öncesinde komisyonu toplayıp fiyatı sekiz kat arttırıp ertesi gün bana konser yapabilirsiniz dediler.”

Arkadaşlarıyla birlikte uzun süre bu konser için hazırlıklar yaptıklarını belirten Budunoğlu: “Biz iki buçuk ay önce Cem Erdost konseri düzenledik, o zaman 2500 TL ödedik ancak şimdi 20 bin TL istiyorlar. Biz bilet fiyatlarını 150 TL olarak belirlemiştik, sanatçı ve ekibinin zorunlu masraflarını da hesapladığımızda bu konser maliyetini karşılamamız mümkün görünmüyor, salonun kapasitesi zaten 780 TL” 

“Salon zammı ile engel oldular”

Fahiş fiyat zammında art niyet olduğunu düşünen Budunoğlu “Bu Mikail Aslan’a yönelik bir tavır mı , Bingöl insanına yönelik bir engel mi bilmiyorum? Nedense engel olmaya çalışıyorlar. Başka bir şey yok. Bu insanlar eğlenmeyi de gülmeyi de müzik dinlemeyi de hak ediyor. Artık ruhlar daraldı. Bütün resmî kurumlar izin verdikten sonra üniversite yönetiminin yardımcı olması gerekirken salon zammı ile engel oldular.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.