376 okunma

Vali Ekinci’den ‘Ahilik Haftası’ Mesajı

Vali Kadir Ekinci, 35. Ahilik Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.

ABONE OL
Eylül 13, 2022 18:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Vali Ekinci’nin mesajı şöyle: “Ahilik, ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk, alçak gönüllülük, kardeşlik, yardımseverlik, herkesin kendi sanatında yükselmesi ve gelişmesi gibi değerleri esas alan köklü bir müessesedir.

Bir meslek örgütü olarak Ahilik müessesi, bir yandan kendi iç dinamikleri ile ticarî alanda bir kontrol mekanizması sağlarken, diğer yandan da müntesiplerinin ahlâkî açıdan temel değerleri öğrenmesine ve bunları hayata geçirmesine yardımcı olan bir sivil toplum kuruluşu karakterine sahiptir.

Esnaf ve sanatkârlara iş yerinde çırak, kalfa ve usta hiyerarşisini öğreten Ahilik yapısında diğerkâmlık, yardımseverlik, iyilikseverlik gibi duygular da temel parametreler olarak işlenmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun dünyanın en büyük güçlerinden biri olmasında ve 724 yıl hüküm sürmesinde Ahilik Teşkilatı önemli bir paya sahip olmuştur.

Bugün de aziz milletimiz, hak, emek ve ahlak gibi kavramların beslediği aynı düşünceyi sürdürmektedir. Kazanırken de harcarken de sınırlar gözeten, alırken de satarken de ölçü ve tartıyı adaletle yapan, daima cömert ve iyilikten yana duran, toplum menfaatini kendi menfaatinden önce bilen bu anlayış hamdolsun Anadolu’nun mayası olarak devam etmektedir.

Her yeni Ahilik Haftası’nda esnafımızın sorunlarının azaldığı, toplum içerisindeki saygın konumlarının daha da yükseldiği, ekonomik durumlarının daha da iyi olduğu, tüm şartlarının da belli bir düzeyin üzerine çıktığını görme temennisi içindeyiz.

​“Elini açık tut, kapını açık tut, sofranı açık tut.” düsturu ile kurulan ve işleyen Ahilik’in, 12-18 Eylül tarihleri arasında kutladığımız 35. Ahilik Haftası münasebetiyle,

​“Hâk ile sabır dileyip bize gelen bizdendir,  Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.” diyen Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle yâd ederken başta tüm esnaf ve sanatkâr hemşerilerimiz olmak üzere Bingöllü hemşerilerimin Ahilik Haftası’nı kutluyorum.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

matadorbet