377 okunma

30 Yıl Sonra Köylerine Dönebilecekler

Bingöl’ün Genç ilçesinde 90’lı Yıllarda yaşanan terör olaylarından dolayı bölgeden göç etmek zorunda kalan Yolaçtı Köyü Kayacık mezrası sakinleri, 30 yıl aradan sonra Genç Kaymakamlığı’nın başlattığı yol sayesinde köylerine dönecek olmanın heyecanını yaşıyor.

ABONE OL
Kasım 9, 2022 05:51
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bir zamanlar onlarca hanesi bulunan ve 100’ün üzerine vatandaşın ikamet ettiği Yolaçtı Köyü ve mezraları, 1990’lı yıllarda bölgede yaşanan terör olaylarından dolayı büyük göçler verdi. Kimisinin Genç ilçe merkezine kimisinin de farklı illere göç ettiği Yolaçtı köyleri ve mezra sakinleri, yıllarca baba ocağına hasret kaldı. Hükümetin terörle mücadelede kararlı adımları ve kaymakamlıklar aracılığı ile köylere götürülen hizmetler, Köylere geri dönüşleri hızlandırmış durumda.  

90’lı yıllarda terör olaylarından dolayı tamamen boşaltılan ve kullanılmadığı için yolları tahrip olan Yolaçtı Köyüne bağlı Kayacık mezra yolu ise 30 yıl aradan sonra Genç Kaymakamlığı tarafından hizmete kavuşuyor.  Mezrada çok az kişinin ikamet ettiğini ancak yapılacak yol ile birlikte mezraya büyük geri dönüşlerin yaşanacağını ifade eden Mezra halkından Ahmet Yılmaz (Eliveren) adlı vatandaş, başlatılan yol çalışmaları kapsamında emeği geçen Genç Kaymakamı Yusuf Kaptanoğlu’na teşekkür ettiğini söyledi: “90’lı yıllar tüm Türkiye için karanlık bir dönemdi. Hepimiz bağımızdan toprağımızdan olduk. Yıllarca ata toprağımız burnumuzda tüttü ancak yolumuz olmadığı için baba ocağımıza dönemedik. Son yıllarda AK Parti Hükümetinin terörle kararlı mücadelesi sonucu, bölgemize şimdilerde huzur hakim olmuş durumda. Bizlerde Devlet yetkililerimize ulaşıp köyümüze geri dönmek istediğimizi kendilerine ilettik. Sağ olsun Genç Kaymakamımız Sayın Yusuf Kaptanoğlu’nun da destekleri ile mezramızda yol açma ve yapım çalışmaları başladı. Bu bizim için bir ilk olacak. İnşallah bu çalışmalardan sonra köyümüzün ihtiyaç duyduğu su ve elektrikte gelecektir”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.