325 okunma

Baylas: ‘Yatırımcı için ciddi bir hak kaybı söz konusudur’

EPDK'nın lisanssız elektrik üretimine ilişkin taslağının yeniden ele alınmasını isteyen BİNTSO Meclis Başkanı Baylas; 'Eski düzenlemeyi baz alarak yatırım yapan ve yapmaya devam eden yatırımcı için ise ciddi bir hak kaybı söz konusudur.'

ABONE OL
Ağustos 16, 2022 19:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (BİNTSO) Meclis Başkanı Sinan Baylas, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından tartışmaya açılan “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı”ndaki bazı düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

2019 yılından beri yürürlükte olan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği ile tüketim abonelerine “sözleşme gücü”nün iki katı kadar lisanssız güneş enerjisi santrali (GES) yapma imkânı sağlandığını anımsatan Baylas, yeni düzenlemeyle tüketim fazlası enerjinin bedelsiz sisteme verilmesinin öngörüldüğünü, bunun da haksızlığa yol açacağını vurguladı.

Firmaların yönetmelikte belirlenen şartlara uygun yatırım yaptığına işaret eden Baylas, düzenlemeyle geriye dönük, geçmiş yatırımları da kapsayacak bir şekilde tüketim fazlasının bedelsiz olarak Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’na (YEKDEM) aktarılmasının planlandığını ifade etti ve değişikliğin bir kez daha gözden geçirilmesini istedi.

“CİDDİ BİR HAK KAYBI SÖZ KONUSUDUR”

Yönetmelikte yapılan değişikliklerin Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı, farklı sektörlerde faaliyet gösteren üyelerin Güneş Enerji Sistemleri (GES) yatırımlarını doğrudan olumsuz olarak etkilediğini aktaran Baylas: “Ülkemizde yaşanan enerji sıkıntıları göz önünde bulundurulduğunda yapılan bu düzenleme ile ülkemizdeki cari açığın devam etmesi ve enerjide dışa bağımlılığın devam etmesine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca yapımı tamamlanan ve yapımı devam eden GES projelerinin birçoğunun banka kredileri ile yatırıma dönüştüğü bilinmektedir. Bu doğrultuda yapılan düzenleme ile geriye dönük olarak bir hak kaybı ortaya çıkmaktadır. Eski düzenlemeyi baz alarak yatırım yapan ve yapmaya devam eden yatırımcı için ise ciddi bir hak kaybı söz konusudur. Üreten, katma değerde bulunan, istihdam yaratan tacirlerimizin yanında olmayı görev ve sorumluluk olarak görüyoruz. Yayımlanan yönetmeliğin geriye doğru Mayıs 2019 tarihini kapsaması, yatırım yapan üyelerimizin yatırımlarını boşa çıkardığı için bunu üyelerimize yapılan bir haksızlık olarak görüyoruz. Üyelerimizin maddi ve manevi zarar görmemesi için devlet büyüklerimizden bu sorunun giderilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

matadorbet