Bingöl Devlet Hastanesi’nde KBRN Birimi Yeniden Hizmete Girdi
331 okunma

Bingöl Devlet Hastanesi’nde KBRN Birimi Yeniden Hizmete Girdi

2020 yılında Covid-19 salgını nedeniyle geçici olarak kapatılan Bingöl Devlet Hastanesi'nin Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Birimi, bugün itibariyle yeniden faaliyete başladı.

ABONE OL
Haziran 24, 2024 15:46
Bingöl Devlet Hastanesi’nde KBRN Birimi Yeniden Hizmete Girdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – 2020 yılında Covid-19 salgını nedeniyle geçici olarak kapatılan Bingöl Devlet Hastanesi’nin Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Birimi, bugün itibariyle yeniden faaliyete başladı. Yaklaşık üç yıllık bir aranın ardından, hastane yönetiminin eksiklikleri tamamlamasıyla birlikte KBRN Birimi belirlenen faaliyet alanında hizmet vermeye başladı.

Bingöl Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Samet Tatlı, yaptığı açıklamada hastane bünyesindeki birimlerin sayısını arttırarak daha kapsamlı ve kaliteli hizmet sunma çabası içerisinde olduklarını vurguladı. Dr. Tatlı, “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren kaliteli hizmeti önceliğimiz haline getirmeye çalıştık. Vatandaşlarımızın en kaliteli sağlık hizmetlerini alabileceği bir tesis oluşturmak için elimizden gelen tüm çabayı gösterdik ve göstermeye devam ediyoruz. Üç yıldan bu yana kapalı olan önemli bir birimimizi tekrar faaliyete aldık. Bu ve buna benzer özellikli birimleri hastanemize kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bu süreçte emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

KBRN Nedir?

KBRN, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehlikelere karşı toplumun, çevrenin ve ekonominin korunması için hayati bir öneme sahiptir. Bu alandaki hazırlık ve eğitimler, olası tehlikeler karşısında daha güvenli ve dayanıklı bir toplum oluşturmayı amaçlamaktadır. KBRN; kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer tehlikeli maddelerden kaynaklanan zararlı ve tehlikeli durumların kısaltması olarak dünya çapında kullanılan bir terimdir.

KBRN birimleri, zirai ilaçlardan kaynaklı rahatsızlıklardan fabrika atıklarının sulara karışmasıyla ortaya çıkan sorunlara, sanayide yaşanan iş kazalarından özellikle oksijen tüpü patlamalarına kadar birçok tehlikeli durumda ilk başvurulan birim olarak kritik bir rol üstlenir. Bingöl Devlet Hastanesi’nin KBRN biriminin yeniden faaliyete geçmesi, bölge halkı için önemli bir güvence ve destek unsuru olarak değerlendirilmektedir. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.