1124 okunma

Canların ölmemesi İçin 4 Bin İmza Toplandı

Genç İçin Bir Saat Dernek üyeleri ile duyarlı vatandaş Nurettin Gelen ile birlikte başlattıkları ‘Genç Murat Nehir yatağı bozulmasın, kum ocakları kapatılsın canlar ölmesin’ ıslak imza kampanyasında 2 bin 200 imza toplanırken gazetemiz aracılığıyla düzenlenen e-imza kampanyasında ise Bin 800 imza toplandı.

ABONE OL
Ağustos 30, 2022 20:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV /MURAT GÖKÇE – GENÇ – Murat Nehri’nden gelişi güzel kum alınması sonucu 24 Temmuz Pazar günü Genç İçin Bir Saat Derneği üyesi, Aktivist Aydın Tutkal, bir canı kurtarmak için nehre atlamış, ancak nehirden alınan kum sonucu oluşan girdapta kaybolmuştu. Yaşanan durumun ardından gözler ilçedeki kum ocaklarına çevirirken, duyarlı vatandaşlar sosyal medya ve reel hayatta kum ocaklarına karşı harekete geçti. Kum Ocakları ‘Kaldırılsın’ ve www.change.org sitesinden mail doğrulamalı gerçek kişilerin imzaladığı “Genç İlçesindeki Kum Ocakları Kaldırılsın” kampanyası büyük yankı uyandırdı. Tepkilerin dinmediği ilçede Duyarlı vatandaş Nurettin Gelen, Genç İçin Bir Saat Derneği üyeleri ile birlikte ‘Genç Murat Nehir yatağı bozulmasın, kum ocakları kapatılsın canlar ölmesin’ ıslak imza kampanyası düzenledi.

Gazetemiz aracılığıyla devam eden imza kampanyasında Bin 800 imza toplanılırken, ıslak imza kampanyasında 88 sayfalık ekte toplanılan 2 bin 200 ıslak imza Bingöl Valiliği İl Özel İdaresine teslim edildi.

Genç İçin Bir Saat Dernek Başkanı Anıl Korkut, imza kampanyasının bir kolunda Bingöl merkezde çalışma yürüten Sivil Gençlik ve Kültür Derneğine de teşekkür ederek konu ile ilgili şunları söyledi; “Başlattığımız imza kapmayansın da 2 Bin 200 imzayı Bingöl Valiliği İl Özel İdare sekreterliğine bıraktık. Hukuki olarak tüm yolları deneyeceğiz. Konunun yakın takipçisi olacağız. Gerekirse suç duyurusunda da bulunacağız. Denetlenmeler yapılırsa zaten mevzuata uygun çalışmadıkları görülecektir. Bunu hepimizde çok iyi biliyoruz. Başka canlarımızın yanmaması için, Murat nehrinin özgür akması ve çevre kirliğinin yaşanmaması için kum ocaklarının biran önce kaldırılmaları gerekiyor. Kurulu Taş ve Kum ocaklarının Nehirler üzerindeki etkileri bio çeşitliliğin yok olması, besin ağının bozulması ve sudaki canlı yaşamın ağır hasar görmesi olarak özetlenebilir. Bugün Murat Nehrinde zeminden metrelerce derinliğe inilerek kum alındığını ve işletmelerin bir şekilde yolunu bularak yasaları hiçe sayarcasına çalıştığını görmek mümkündür. Yine nehir yatağında bozulmalar, sulardaki bulanıklığın giderek artması, nehir eko sistemlerinde geri dönüşsüz hasarlar gözlemlenmektedir. Kum ocaklarının bir ihtiyaç olduğunu ancak bu ihtiyaç karşılanırken, ilgililerin sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini belirtmek istiyoruz. Kum ocakları, inşaat maliyetleri, istihdam gibi konular kapsamında elbette ki bir ihtiyaçtır. Tepkimiz ocaklara değil, ocakların konumlandığı yerlere ve bu ocakların denetlenmemesinedir. Bunların yanında ilçenin girişindeki sağlı sollu ocaklar, hem görüntü, hem gürültü, hem de çevre kirliliğine sebebiyet vermektedir. Ocak alanlarında yapılması ve alınması gereken güvenlik önlemleri mevzuatta belirtilmiş. Yönetmelikteki gibi, kum alınan bölgeler çevrelenir, işlem bittiğinde nehir yatağı üzeri dolgu yapılarak tekrar eski haline getirilir. Ancak denetleme mekanizması işlemediği için her önüne gelen nehirden gelişi güzel kum almakta ve nehrin adeta ölüm tarlasına dönmesine sebebiyet vermektedir. Yetkililerden kum ocaklarını mevcut alanlardan kaldırarak, şehir dışında, mevzuata uygun alanlara taşıması konusunda gerekli çalışmaları yapmalarını bekliyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.