476 okunma

Ekmekte Resmi Rayiç Yok

Bingöl’de bir an yüzde 50 uygulanan ekmek zammı kamuoyunda tepkiyle karşılandı. Sabah itibariyle 420 gr ekmeği 7,5 TL’den satmaya başlayan fırıncılar, resmi rayiç onayı olmayınca zammı geri çekti. Bazı fırınlarda ise somun ekmek zamlı, pide ekmek zamsız satılıyor. Vatandaşlar, resmi zam onayı olmadan yapılan keyfi satışa engel olunmasını istiyor.

ABONE OL
Ekim 17, 2022 18:59
1

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Tahıldaki fiyat artışı devam ederken, akaryakıttaki zamla birlikte maliyetlerin yükselmesi üzerine zam talebinde bulunan fırıncı esnafının rayiç talebi Bingöl Belediyesi, Bingöl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkârlar Odası temsilcilerinden oluşan komisyonca değerlendirildi.

ZAM KARARI BAKANLIĞA AİT
Maliyet hesaplamalarını, çevre illerdeki rayiçleri ve fırıncı esnafının talebini değerlendiren ildeki komisyon, raporunu Tarım ve Orman Bakanlığı’na, bir nüshasını da Fırıncılar Federasyonu’na iletir. Bakanlıkça değerlendirmeler yapılır, ona göre onay verirse rayiç verilir. Bakanlık isterse fiyatı düşürebilir, yükseltebilir, ya da rayiç talebini reddeder. Bingöl’de komisyon tarafından değerlendirilen talebin Bakanlığa iletildiği ancak henüz bir yanıt gelmediği belirtildi. Komisyonun rayiç verme yetkisinin olmadığı, zam kararının tümüyle Bakanlık yetkisinde olduğu vurgulandı.

HENÜZ RESMİ RAYİÇ YOK!
Fırıncı esnafının yeni rayiç başvurusunun bulunduğu, ildeki komisyonca değerlendirilip Bakanlığı’na gönderildiği ifade edilirken, Bakanlıktan gönderilen resmi bir karar olmadığının altı çizildi. Bingöl için talep edilen yeni rayicin ne zaman geleceği henüz bilinmiyor. Geldiğinde kamuoyuna duyurulacak.

Öte yandan bir süredir Elâzığ, Malatya ve Tunceli’de 400 gr ekmeğin 8 TL’den, 200 gr somun ekmeğin ise 4 TL’den satıldığı bilgisi paylaşıldı.

ZAMLI TARİFE KISMEN GERİ ÇEKİLDİ AMA…
Yaklaşık bir haftadır kamuoyunda konuşulan ve fırıncı esnafı tarafından da dillendirilen zamlı tarife, Pazartesi (bugün) sabah itibariyle uygulamaya konuldu. 420 Gr Pide (Açık) ekmek 7,5 TL’den, 210 gr somun ekmeği ise 3,75 TL’den satmaya başladı. Resmi rayiç olmadığı için bazı fırıncı esnafları kararı uygulamazken, uygulayanlar da öğlen saatlerinde zammı geri çekti. Ancak zammı geri çeken bazı fırıncı esnafı sadece pide ekmek zammını geri çekti, somun ekmek 3,75 TL’den satılmaya devam ediyor.

VATANDAŞ DENETİM İSTEDİ…!
Resmi rayiç olmadan fırıncıların kendi aralarında aldığı kararla zam yapılmasının doğru olmadığını vurgulayan vatandaşlar ise resmi rayiç onayına kadar eski tarifenin geçerli olması gerektiğini söylediler.

Keyif uygulamalara müsaade edilmemesi çağrısında bulunan vatandaşlar: “Maliyet artışı vardır mutlaka ama bir anda yüzde 50 zam yapılması da vicdani olmamıştır. Ayrıca böyle bir karar yok ortada. Keyfiyete göre zam yapmak, birinde zammı çekip diğerinde sürdürmek de ticari olarak etik değil. İlgili kurumların denetim yapmasını ve resmi rayiç olmadan keyfi uygulamalarda bulunanlara müdahale edilmesini bekliyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.