Kalbinizi Yoran 12 Şaşırtıcı Alışkanlık
229 okunma

Kalbinizi Yoran 12 Şaşırtıcı Alışkanlık

Sağlık Bakanlığı verilerine göre yılda 18,6 milyondan fazla ölüme yol açan kalp ve damar hastalıkları, dünya genelinde ölüm nedenlerinin başında geliyor.

ABONE OL
Temmuz 8, 2024 20:43
Kalbinizi Yoran 12 Şaşırtıcı Alışkanlık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Kötü beslenme, az egzersiz, diyabet, hipertansiyon, sigara ve yüksek kolesterol gibi risk faktörlerinin dışında kalbe zarar veren birçok unsur bulunuyor. Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, “Akla ilk gelen örneklerden olmasa da vardiyalı çalışma, horlama, mutsuz evlilik veya çok televizyon seyretmek gibi alışkanlıklar kalp sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor” dedi.

Kalp sağlığı ile doğrudan ilişkilendirilmeyen bu durumların yoğun yaşam döngüsü içinde gözden kaçtığına değinen Prof. Dr. Nevrez Koylan, bu negatif çevresel etkenlerden uzaklaşmanın kardiyovasküler hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olacağını belirtti. Prof. Dr. Nevrez Koylan, çok bilinmeyen 12 kalp sağlığı düşmanını sıraladı:

1. Trafikte Geçen Süre Riski Artırıyor

Trafikte geçirilen uzun süreler kalp krizi riskini artırıyor. Otoyoldaki yüksek gürültü seviyeleri de kalp hastalıklarına etki edebiliyor. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde seyahat etmekten kaçınamıyorsanız, rahatlatıcı müzikler dinleyerek stresi azaltmaya çalışın veya yol arkadaşınızla sohbet edin.

2. Mutsuz Evlilik Kalbi Yoruyor

İyi bir eş seçimi kalbinizi mutlu ve sağlıklı kılar. Stresli bir evlilik, kötü beslenme tercihleri ve zararlı alışkanlıklara yönelme olasılığını artırarak kalp sağlığınıza zarar verebilir. Stres hormonlarının da kalp üzerinde olumsuz etkileri bulunur.

3. Vardiyalı Çalışma “İç Saatimizi” Bozuyor

Gece veya düzensiz saatlerde çalışmak, vücudun sirkadiyen ritmi üzerinde kötü bir etkiye sahiptir. Bu durum kalp krizi riskini artırır. Vardiyalı çalışıyorsanız, egzersiz yaparak, dengeli beslenerek ve düzenli kontrollerle kalp hastalığı riskinizi azaltın.

4. Kalp Yalnızlığı Sevmiyor

Sevdiklerinizle vakit geçirmek stresi azaltır ve aktif kalmanıza yardımcı olur. Yalnız insanların kalp hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Sosyal bağlantılar kurarak bu riski azaltabilirsiniz.

5. Diş Sağlığı Önemli

Diş eti hastalığı olan kişilerde kalp hastalığı görülme olasılığı daha yüksektir. Diş etlerindeki bakterilerin kan dolaşımına geçerek kalp sorunlarına yol açtığı düşünülüyor.

6. Erken Menopoz Riski Artırıyor

46 yaşından önce menopoza girenlerin kalp krizi veya felç geçirme olasılığı daha yüksektir. Menopoz döneminde östrojen hormonunun düşmesi kalp hastalıkları riskini artırabilir.

7. Horlama ve Uyku Apnesi

Horlama veya uyurken nefes nefese kalma belirtileri uyku apnesi habercisi olabilir. Bu durum, yüksek tansiyon, düzensiz kalp atışı ve kalp yetmezliği ile bağlantılıdır. Tedavi ile kalp hastalığı riski azaltılabilir.

8. Hepatit C Kalpteki Hücre ve Dokuları Etkiliyor

Hepatit C’nin kalp hücreleri ve dokularında iltihaplanmaya neden olabileceği düşünülüyor. Kalp semptomlarınız varsa doktorunuzla takip edin.

9. Yetersiz Uyku

Geceleri 6 saatten az uyumak, yüksek tansiyon ve kolesterol riskinizi artırır. Ayrıca obezite ve diyabet riskini de artırarak kalbe zarar verebilir. 7-9 saat uyumayı hedefleyin.

10. Göbek Bölgesinde Yağlanma

Göbek bölgesindeki yağlar, vücudun kan basıncını yükseltebilecek hormonlar veya kimyasallar üretmesine neden olabilir. Bel çevresi kadınlarda 85 cm, erkeklerde ise 100 cm’den fazla ise doktorunuza başvurun.

11. Fazla TV İzlemek

Günde televizyon izleyerek geçirilen her saat, kalp hastalığı riskinizi neredeyse yüzde 20 artırır. Oturmak, yüksek tansiyon gibi sorunlarla bağlantılıdır.

12. Fazla Egzersiz

Egzersiz kalbiniz için faydalıdır, ancak çok uzun süre veya sert egzersiz yapmak kalp krizi riskini artırır. Alışkın değilseniz, hafif egzersizlerle başlayın ve doktorunuza danışın. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.