0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV /MURAT GÖKÇE – Bingöl merkeze bağlı Balpınar (Metan) köyünde bulunan Krater Kız Gölü, Zihinsel engelli Yusuf Can Ergünağa’nın çağrısıyla Bin- Çev. Der, GİBS-DER ve doğaseverlerin çalışmasıyla temizlendi.

Geçtiğimiz haftalarda Kız Gölünü ziyaret eden BİN-ÇEV DER Başkanı Cuma Karaaslan gölün kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten bir video paylaştı. Bingöl’de ikamet eden Zihinsel engelli Yusuf Can Ergünağa da Karaaslan’ın videosunu izledikten sonra bir video çekerek temizlik için kampanya başlatma talebinde bulundu. Karaaslan, Yusuf Can’ın çağrısına duyarsız kalmayıp temizlik etkinliği düzenledi. Etkinliğe Genç İçin Bir Saat Dernek Başkanı Anıl Korkut, Köy Muhtarı Ahmet Bucuka ve doğaseverler katıldı. Yaklaşık 2 Bin Rakımlı Kız Gölü müsilajdan arındırıldı. Etkinliğe katılım sağlayanlar ortak çağrıda bulunarak çevreye ve doğaya sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Yusuf Can ise ailesi ile Elazığ’da ki tatili yarıda bırakıp temizlik etkinliğine katıldı.

Cuma Karaaslan, Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki göllerin varlığını tehdit eden ve canlı yaşamının son bulmasına neden olan alg bakterisini ‘göllerin müsilajı’ içme suyu kaynağı olan göllerin ciddi tehlike altında olduğunu belirterek akabinde şunları söyledi.

“Varoluşu Ve Varlığı Devam Ettirmeliyiz”

Karaaslan, “ Geçenlerde gölü ziyaret ettiğimde bir facia ile karşılaşmıştım.  Krater gölüne balık bırakılması ve vatandaşların çöp atmasından dolayı Kız gölü kurumaya yüz tutmuş durumdaydı. Bu tür göllerin özelliği yaşamın devam ettiğini gösteriyor.  Burada yok oluş başlarsa önce bitki daha sonra hayvanlara sonra da insanlara sirayet eder ve yok oluş başlar.  Nedensel zincirleme bir sonuçtur.  Bizim temizlemek gibi bir zorunluluğumuz yok ama kirletmemek gibi erdemi, zorunlu, ahlakımızı ve inancımızı ilgilendiren bir durumdur. Buraya gelen herkes lütfen gelecek nesillerin emaneti olan doğamıza sahip çıkalım, temiz tutalım. Varoluşu ve varlığı devam ettirmeliyiz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

matadorbet