821 okunma

Tunceli’de köylülerden Katı atık tesisine tepkisi

Tunceli Belediyesi tarafından merkeze bağlı Sütlüce Köyü’nde yapımı planlanan “Entegre Katı Atık Yönetimi Tesisi”’ni protesto eden köylüler, belediye binasına yürüdü.

ABONE OL
Kasım 11, 2022 12:32
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – CHP ve Emek Partili meclis üyeleri tarafından Tunceli Belediyesi’nin tesis için kurulan birlikten çekilmesi için verdikleri önergenin yapılan oylamada TKP ve HDP tarafından reddedilmesi üzerine köylüler, Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu ile önergeye red oyu veren HDP’li meclis üyelerine tepki gösterdi. Tepki üzerine Başkan Maçoğlu, salonu terk ederken köylüler, protestolarını başkanlık katında da sürdürdü. Köylüler, belediyedeki protestonun ardından HDP İl Başkanlığı önüne giderek protestolarını burada da sürdürdü.

Tunceli Belediyesi tarafından 12 yıl önce hazırlanan ve hayata geçirilmesi için merkez belediyesinin yanı sıra Pülümür, Nazımiye, Ovacık, Mazgirt, Pertek, Hozat, Çemişgezek ilçe belediyeleri ile Akpazar Belde Belediyesi’nin de içinde yer aldığı Dersim Katı Atık Birliği (DER-KAB) kuruldu.

Merkeze bağlı Sütlüce Köyü’nde ulusal kaynakların yanı sıra AB hibesi ile yapımı düşünülen ve yaklaşık 19 buçuk milyon Euro’ya mal olacak “Entegre Katı Atık Yönetimi Tesisi” nedeniyle 55 bin ağaç kesileceğini, projenin çevreye ciddi zarar vereceğini ileri süren Sütlüce ve civar köylüleri, projenin iptali için “Kırmızıdağ Çevre Platformu” ismiyle bir platform kurdu.

Kurdukları platformla bir yandan açıklama, yürüyüş gibi eylemler gerçekleştiren köylüler öbür yandan da hukuk mücadelesi yürütüyor.

Geçtiğimiz Pazartesi günü gerçekleştirilen Tunceli Belediyesi Meclis Toplantısı’na katılan platform üyeleri, merkez belediyesinin birlikten çekilmesinin oylanmasının bir sonraki meclis toplantısında gündeme alınmasını istedi.

CHP, HDP ve Emek Partili üyelerin oylarıyla verilen önerge oy çokluğuyla kabul edildi.

-Köylüler, meclis toplantısına katıldı; önerge reddedilince Maçoğlu ve HDP’yi protesto etti

Önergenin belediye meclisinde görüşülecek olması nedeniyle Tunceli merkez Sanat Sokağı’nda bir araya gelen Kırmızıdağ Çevre Platformu üyeleri, buradan alkış ve ıslıklarla belediye binasına yürüdü.

Önergenin oylanacağı belediye meclis toplantısına katılan platform üyelerine yönelik kısa bir açıklama yapan Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, katı atık birliğinden çekilme konusundaki önergenin tartışmaları tekrar gündeme getirecek olması nedeniyle iyi olmadığını söyledi.

Konuya yine de belediye meclisinin karar vereceğini belirten Maçoğlu, önergeyi oylamaya sundu. Kendisiyle birlikte TKP ve HDP’li meclis üyelerinin de red oyu kullandığı önergenin reddedilmesine platform üyeleri sert tepki gösterdi.

Tepkiler üzerine Başkan Maçoğlu salonu terk ederken, platform üyeleri protestolarını başkanlık katına taşıdı. Burada sık sık “Başkan istifa!” sloganı atan platform üyeleri ile belediye görevlileri arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

Başkanlık katında uzun süre protestolarını sürdüren platform üyeleri daha sonra belediye binası önünde toplanarak protestolarını burada da sürdürdü.

Platform adına açıklama yapan Avukat Özgür Ulaş Kaplan, yaşanan duruma tepki gösterdi.

Platform üyelerinin de katıldığı belediye meclis toplantısı gerçekleştirildiğini söyleyen Avukat Kaplan, “Bu belediye meclis toplantısının ilki Pazartesi günü yapılmıştı. Pazartesi günü meclis üyeleri bir önerge verdiler. HDP, CHP ve EMP meclis üyelerinin ortak önerisiyle katı atık yapılması düşünülen, katı atık bertaraf projesinin mevcut alanda yaratacağı tahribatlar nedeniyle bu alandan vazgeçilmesi yönünde bir önerge verildi. Ayrıca katı atık birliğinin gerçekleştirilmesi için oluşturulan bir birlik var. DER-KAB adı altında bir birlik var. Bu birlikten de merkez başkanının çekilmesi, belediye kanunun ilgili hükümleri uyarınca bir önerge verdiler. Bu önerge metni bizzat meclis üyeleri tarafından okundu, altı imzalandı. Yani orada altını imzaladıkları önerge. Bugün toplantıda sadece bu önergenin görüşülmesi gerçekleştirilecekti. Meclis toplantısı yapılırken belediye bakanı içeri girerek insanlara bir “merhaba” dahi demeden çok kısa sürede arka tarafta yapılan pazarlıkların neticesine de güvenerek direkt oylama geçti. Oylama neticesinde daha önce önergeye imza atmış olan HDP meclis üyeleri önergelerine sahip çıkmadılar, iradelerine sahip çıkmadılar. Basına, kamuoyuna yaptıkları açıklamalara sahip çıkmadılar ve önergenin arkasında durmayarak önergenin reddine sebep oldular. Burada HDP, TKP ve diğer meclis üyeleriyle beraber önergenin reddedilmesine neden oldular. CHP ve EMEP atmış oldukları imzaların arkasında durdular. Önergenin kabulü yönünde oy kullandılar” dedi.

HPD’nin tavır değişikliğine tepki gösteren Avukat Özgür Ulaş Kaplan, “Yani bir konuda bir görüşünüz güç günde nasıl değişir? Pazartesi böyle bir önerge veriyorsunuz, bunu kabul ediyorsunuz, metni imzalıyorsunuz Cuma günü böyle bir karar alıyorsunuz. Yani bu iradesizliktir. Bunun başka açıklaması olamaz. Bu kapalı kapılar arkasında yapılan pazarlıkların neticesidir. Hangi pazarlıklar yapılmıştır ve ne değişmiştir bu kadar kısa sürede bu konuda görüş değiştirilmiştir. Şimdi bu anlamda bu kesinlikle kabul edilemez” diye konuştu.

Kendileri açısından meselenin henüz bitmediğini belirten Kaplan, “Meclisin burada bu önergeyi reddetmesi bu meselenin neticelendiği anlamına gelmez. Biliyoruz bu oluşumu, projeyi gerçekleştirmek için DER-KAB adı altında bir birlik oluşturuldu. Bu oluşturulan birlik kendi içinde de toplantı yapacaktır. DER-KAB birliği bu projenin gerçekleştirilmesi için gerekli kararları alan birliktir. Merkez belediyesi ve ilçe belediyeleri bunun içerisindedir. Bugün merkez belediyesiyle beraber içinde 5 CHP’li belediye bulunmaktadır. Ve çoğunluğu oluşturmaktadır. Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamalarda bu projenin burada yapılmaması gerektiğini farklı daha uygun alanlar bulunması gerektiği yönünde defalarca kez görüş açıkladı. Bu anlamda eğer CHP’nin parti görüşü bu şekilde ise DER-KAB’daki 5 belediye başkanı bu şekilde bu iradeye uygun davranmak zorundadır. Eğer bu iradeye uygun davranılırsa DER-KAB adlı meclisten yine bu projenin bu alanda yapılmaması ve vazgeçilmesi yönünde bir karar alınabilir. Bu anlamda bizler DER-KAB’da da demokratik tepkimizi kullanarak taleplerimizi dile getireceğiz. Bu şekilde bir karar çıkması için çalışmalar yürüteceğiz. Bununla ilgili mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

Avukat Özgür Ulaş Kaplan’ın açıklamasının ardından belediye binası önünden ayrılan platform üyeleri daha sonra HDP İl Başkanlığı önüne giderek protestolarını burada da sürdürdü. Platform üyeleri protestonun ardından dağıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.