842 okunma

Yabancı Öğrenci Sayısı 338’e ulaştı

Bingöl Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Ahmet Kayıntu, Bingöl Üniversitesinde 2020 yılında 10 olan yabancı uyruklu öğrenci sayısının 2022 itibariyle 338’e ulaştığını söyledi.

ABONE OL
Eylül 26, 2022 06:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörlüğü’nün 2022 yılı değerlendirme toplantısı, Bingöl Üniversitesinde yapıldı.

Toplantıda konuşan birim koordinatörü Doç. Dr. Ahmet Kayıntu, Bingöl Üniversitesi’nin yabancı uyruklu öğrenci sayısı bakımından iyi bir konumda olduğunu ifade etti.

Kayıntu, 2020 yılında yabancı uyruklu öğrenci sayılarının yalnızca 10 kişi olduğuna dikkat çekerek, geçen iki yıl zarfında bu sayının yaklaşık 34 kat artarak 2022 yılı itibariyle 338 kişiye ulaştığını ve 30 ülkeden yaklaşık 60 üniversite ile ikili antlaşmalarının olduğunu söyledi.

Kayıntu, yabancı uyruklu öğrenci sayılarını da toplam öğrenci sayısının yüzde 10’nuna çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

“15 YILLIK BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ GÜZEL ÇALIŞMALAR YÜRÜTMÜŞ”

Toplantıya katılan Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Bingöl Üniversitesi’nin 15 yıllık genç bir üniversite olmasına rağmen güzel çalışmalar yürüttüğünü belirterek, rektör Çapak ve ekibini tebrik etti.

Kendilerinin de yurtdışında Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavları (YÖS) yaptıklarını, bu sınavlara yoğun katılım olduğunu ifade eden Karacoşkun,  2022 yılı içinde 400’e yakın yabancı uyruklu öğrencilerinin olduğunu, bu noktada üniversitelerin ortak çalışmalarının önem arz ettiğine dikkat çekti.  

“YURTDIŞINDA AKREDİTE OLMUŞ FİRMALARLA GÖRÜŞMELER OLUMLU SONUÇLAR VEREBİLİR”

 Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız da, TÖMER sınavlarını farklı ülkelerde yapmanın bir avantaj olduğunu belirterek, “Bizim TÖMER’de 17 sınıfımız var. Afrika’nın çeşitli ülkelerinden ve Türki Cumhuriyetlerden öğrencilerimiz var. 2022 yılı itibariyle 3 bin 500’e yakın yabancı öğrencimiz var.  Bu konuda yurtdışında akredite olmuş firmalarla görüşmeler olumlu sonuçlar verebilir” dedi.

“DIŞ İLİŞKİLER KOORDİNATÖRLÜĞÜMÜZ, BİZLERİ ONURLANDIRAN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYOR”

Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak ise, “Dış ilişkiler birimimiz, bizleri onurlandıran çalışmalar yürütüyor. Yakın zamanda İspanya’da 140 ülkeden 6 bin katılımcıyla gerçekleştirilen eğitim fuarına katıldık. Orada hem üniversitemizi tanıtma fırsatı bulurken aynı zamanda da diğer üniversitelerle ikili antlaşmalar yaptık. Ziyaretlerinden dolayı Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun’a ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız’a çok teşekkür ediyorum. Birlik içinde tecrübe paylaşımları yaparak daha güzel işler çıkarabilir. Bu vesileyle bende tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Toplantıya, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Bingöl Üniversitesi rektör yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çiftci, Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, üniversite Genel Sekreteri Öğr. Gör. Mesud Öğmen, üniversite Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Ahmet Kayıntu ve birim personelleri katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

matadorbet