555 okunma

En Önemli Çevre Sorunu: Orman, Bitki Ve Hayvan Türlerinin Yok Olması

400 öğrenciyle görüşülerek yapılan bir çalışmada, “Sizce en önemli çevre sorunu hangisidir?” diye soruldu. Katılımcıların yüzde 25’i ‘orman, bitki ve hayvan türlerinin yok olması’ cevabını verdi.

ABONE OL
Eylül 14, 2022 20:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bingöl Üniversitesi Öğretim Görevlisi İlker Timur Burak Sancak’ın ‘Çevresel Bilincin, Tutum Ve Davranış Üzerindeki Etkisinin İncelenmesi: Bingöl Üniversitesi Örneği’ başlıklı çalışması, Akademik Matbuat Dergisinde yayımlandı.

Bingöl Üniversitesi’nin çeşitli fakültelerinde ve yüksekokullarında eğitim gören 400 öğrenci ile görüşülerek yapılan çalışmada, öğrencilerin çevresel bilincinin, çevresel tutum ve çevresel davranışlarına etki edip etmediğini belirlemeye çalıştı.

ÖĞRENCİLERİN SORULARA VERDİĞİ CEVAPLAR

400 öğrenciyle görüşülerek yapılan araştırmada, ‘Sizce çevre sorunları geleceğimizi tehdit etmekte midir?’ sorusuna öğrencilerin yüzde 95,8’i ‘evet’ yanıtını verdi.

‘Ülkemizin çevre politikalarını başarılı buluyor musunuz?’ sorusuna öğrencilerin yüzde 93,3’ü ‘hayır’ yanıtını verirken, ‘Çevre konusunda çalışan dernek veya öğrenci kulübüne üye misiniz?’ sorusuna da öğrencilerin yüzde 95,3’ü hayır cevabını verdi.

Öğrenciler, ‘Üniversitemizin yeşil çevreye yönelik çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?’ yüzde 66,5 oranında ‘hayır’, ‘İlkokul ve lise eğitiminizde yeterli çevre eğitimi verildiğini düşünüyor musunuz?’ sorusuna yüzde 58,8 oranında ‘hayır’, ‘Sizce üniversitelerde çevre dersi her bölümde zorunlu ders olmalı mıdır?’ sorusuna ise yüzde 67,8 oranında ‘evet’ cevabı verdi.

ÖĞRENCİLERE GÖRE EN BÜYÜK ÇEVRE SORUNU

“Sizce en önemli çevre sorunu hangisidir?” sorusuna, katılımcıların yüzde 25’i ‘orman, bitki ve hayvan türlerinin yok olması’ cevabını verirken, yüzde 24,5’i ‘Atıklar’ yüzde 147,3’ü ‘ozon tabakasının tahribi’, yüzde 10’u ‘Su kirliliği’, yüzde 4,8’i ‘Gürültü kirliliği’, yüzde 4,3’ü ‘toprak kirliliği’, yüzde 3,3’ü ‘hava kirliliği’, yüzde 1’i diğer cevabını verdi. HABER: ÖMER ŞANLI

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.