Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hakkında Önemli Uyarı: Yaz Aylarında Dikkat!
322 okunma

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hakkında Önemli Uyarı: Yaz Aylarında Dikkat!

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümünden Doç. Dr. Servet Öztürk, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi.

ABONE OL
Haziran 23, 2024 15:24
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hakkında Önemli Uyarı: Yaz Aylarında Dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümünden Doç. Dr. Servet Öztürk, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi. Özellikle yaz aylarında artan sıcaklıklarla birlikte hastalığın kendini göstermeye başladığını belirten Öztürk, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Keneler ve Kene Kaynaklı Hastalıklar

Keneler, doğada özellikle kırsal kesimlerde çok yaygın olarak bulunan ve bazı hastalıklar için risk oluşturan canlılardır. Doç. Dr. Öztürk, özellikle son yıllarda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Tularemi ve Lyme hastalığının en sık görülen kene kaynaklı hastalıklar olduğunu vurguladı. İlkbahar ve yaz aylarında kırsal bölgelerde daha fazla zaman geçirilmesi nedeniyle bu hastalıkların görülme sıklığının arttığını belirtti.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nasıl Bulaşır?

KKKA, kene tutunmasıyla bulaşan ve başlangıçta gribal semptomlarla ortaya çıkan, ardından ağır kanamalı bir hastalığa dönüşebilen ölümcül bir hastalıktır. Virüsün bulaşması ile semptomların başlaması arasındaki süre 1 ile 14 gün arasında değişebilir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Belirtileri

Hastalığın başlangıç semptomları arasında yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, boğaz ağrısı, gözlerde kızarıklık, karın ağrısı ve bulantı-kusma yer alır. İlerleyen vakalarda vücudun farklı bölgelerinde kanamalar görülebilir. Doç. Dr. Öztürk, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında meydana gelen gribal semptomlara kırsal bölge seyahati öyküsü eşlik ediyorsa KKKA hastalığının akılda tutulması gerektiğini ifade etti.

Tedavi ve Korunma Yöntemleri

KKKA için spesifik bir tedavi bulunmamakta olup, tedavi semptomlara yönelik ve destekleyici niteliktedir. Bu nedenle, en önemli tedbirin riskli bireylerin kendilerini kenelerden korumaları olduğunu vurgulayan Öztürk, kırsal bölgelerde çalışan veya bu bölgeleri ziyaret eden kişilere açık renkli ve uzun kollu giysiler giymelerini, çoraplarını pantolonun üzerine çekmelerini ve vücutlarını kene tutunması açısından kapsamlı bir şekilde kontrol etmelerini önerdi.

Kırsal Kesimlerde Sık Karşılaşılan Bölgeler

Ülkemizde KKKA vakalarının büyük çoğunluğunun (%95) İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzey bölgesinden, özellikle Tokat, Sivas, Çorum ve Erzurum’dan geldiğini belirten Öztürk, bu bölgelerde yaşayan veya bu bölgelere seyahat eden kişilerin daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Kene teması saptanması durumunda sağlık tesisine başvurarak kenenin uzaklaştırılması ve gerekirse tetkik edilmesi gerektiğini, ayrıca 10 günlük semptom takibinin önemli olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Servet Öztürk, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ile ilgili bilgi sahibi olmanın ve gerekli önlemleri almanın, hastalıktan korunmada en etkili yol olduğunu vurguladı. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.