329 okunma

Mobil mamografi aracı köy köy dolaşacak

Bingöl’de kısa süre içerisinde faaliyete başlaması beklenen Mobil Mamografi Aracı, kanser hastalığının erken teşhisinde önemli rol oynayacak.

ABONE OL
Kasım 14, 2022 05:31
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl Valiliği ve Bingöl Belediyesinin desteğiyle, kanser hastalıklarının erken teşhisinde kullanılmak üzere İl Sağlık Müdürlüğüne Mobil Mamografi Aracı tahsis edildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu, “Kanser dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm sebebi olması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dünya genelinde kanser hastalığının yükü her geçen gün artış göstermektedir. Yirmi birinci yüzyılda kanser konusunda en önemli kontrol stratejisinin korunma ve erken teşhis olduğu bilinen bir gerçektir. İlimizde de KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) aracılığı ile kanser taramaları ücretsiz olarak yapılmaktadır” dedi.

Gündoğdu, yakın zamanda hizmet vermeye başlayacak olan Mobil Mamografi Aracı ile ilgili şunları söyledi: “İlimizde kanser tarama oranlarını etkin düzeylere ulaştırmak ve halkımızın kanser taramalarına katılımını artırmak amacı ile Mobil Mamografi Aracı çalışmalarına başladık. Bu çalışmalar kapsamında Bingöl Valiliği ile Bingöl Belediyesi tarafından İl Sağlık Müdürlüğümüze araç tahsis edildi. Tahsis edilen aracın gerekli modifikasyonunun yapılması ve Mobil Mamografi aracına dönüştürülmesi için İl Sağlık Müdürlüğümüzce 14 Ekim 2022 günü ihalesi yapıldı.

3,5 milyona mal olacak olan ve erken teşhis bakımından önemli bir hizmeti görecek olan Mobil Mamografi Aracımız, kanser hastalığının erken teşhisinde önemli rol oynayacak. Araç, köy köy dolaşarak özellikle rahim ağzı kanseri ve meme kanseri konusunda gerekli taramaları yapacak.

Mobil Mamografi Aracının ilimize hayırlı olmasını diliyor, Mobil Mamografi Aracının ilimize kazandırılmasında ve gerekli olan aracın İl Sağlık Müdürlüğümüze tahsis edilmesinde emeği geçen Sağlık Bakanlığımıza, İl Valimiz Kadir Ekinci’ye ve Bingöl Belediye Başkanımız Erdal Arıkan’a teşekkür ederim.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.