348 okunma

Üç Yeni Bilimsel Keşif: Veteriner Sağlıkta Çığır Açan Projeler

Bingöl Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi öğretim elemanları tarafından yürütülen üç proje, TÜBİTAK 1001 ve 1002-A projeleri kapsamında desteklenmeye layık görüldü.

ABONE OL
Mart 30, 2024 15:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Murat Uztimur’un liderliğinde ve Araştırma Görevlisi Cennet Nur Ünal’ın katkılarıyla gerçekleştirilen “Gebelik Toksemili Keçilerde Proteomik Yaklaşımla Tanısal Biyobelirteçlerin Belirlenmesi” adlı proje, TÜBİTAK 1002-A projeleri kapsamında destek almaya hak kazandı. Bu proje, gebelik toksemisi olan keçilerde proteomik yaklaşım kullanarak yeni tanısal biyobelirteçlerin keşfedilmesini ve hastalığın patofizyolojisinin daha iyi anlaşılmasını amaçlamaktadır.

Fırat Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi akademisyenlerinin iş birliğiyle yürütülen “İshale Bağlı Sepsis Gelişen Buzağılarda Erken Renal Hasar Belirteçleri ve Akut Faz Proteinlerinin Araştırılması” adlı proje ise TÜBİTAK 1001 kapsamında destek almayı hak etti. Bu projede, sepsisli buzağılarda erken dönemde renal hasarın tespit edilmesi ve buzağı ishali kaynaklı ölümlerin azaltılması hedeflenmektedir.

Üçüncü olarak, “Theileria annulata ile Enfekte Sığırlarda Adipoz Dokudan Salgılanan Biyobelirteçlerin Araştırılması” adlı proje, TÜBİTAK 1002-A kapsamında desteklenmeye değer bulundu. Fırat Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi akademisyenlerinin birlikte çalıştığı bu projede, doğal olarak enfekte olan sığırlarda Theileria annulata’nın neden olduğu anemi ile adipoz doku hormonları arasındaki ilişki ve patogenezisi üzerine araştırmalar yapılacaktır. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.